HANGULAT MOLY 1913

"Kiadónk Könyvkincsek sorozatának nem titkolt célja az, hogy friss nézőpontot kínáljon a magyar irodalom klasszikusainak újraolvasásához. Krúdy Gyula A vörös postakocsi című remekműve az az olvasmány, amelyet elsősorban a sorok közt megbújó, gondolkodásra, önvizsgálatra ösztönző inspirációk, a rácsodálkozás élménye miatt olvasunk. A szereplők történetét megismerve mélyre világíthat a szöveg, olyan összefüggéseket felkínálva, amelyek a saját történetünk kibogozásában is a segítségünkre lehetnek. Milyen nyelven szól a szeretet? Hogyan tanultuk ezt gyermekként? A szülők egymás iránti ridegsége milyen hatással lehet a családban növekedő gyermekre? Hogyan és milyen szeretetpótlékokat keresünk a bizonytalan kötődésminták gyermekkori tapasztalata nyomán? A szeretet hiánya vagy a viszonzatlan szerelem, az elhagyás vajon milyen válaszokat vált ki az elárult, elhagyott, hiányt szenvedő félből? Mitől függ az, hogy egyesek elgyászolják, feldolgozzák, megerősödve maguk mögött hagyják, mások egész életükben hurcolják a sebeiket, és megint mások önmaguk elleni agresszióba fordítják a szégyent, bánatot, haragot? – Néhány azok közül a kérdések közül, melyeket a regény felkínál a mindenkori olvasó számára."
Az Animus kiadó legújabb Könyvkincse Krúdy Gyulának A vörös postakocsi című kötete. A regény a 20. századi Budapest utcáira kalauzol el bennünket, bevezet a korszak kulturális és társadalmi szokásaiba, ugyanakkor számos olyan kérdéskört is felvet, ami a ma embere számára sem idegen. Tartsatok Ti is bloggereinkkel, hiszen a turné végén lehetőség nyílik megnyerni egy példányt a kötetből!
🕮🕮🕮
Krúdy Gyula talán legismertebb művei a Szindbád-történetek, akinek a főhősét nevezhetjük szerzői alakmásnak, ahogyan Kosztolányi Esti Kornélját, de mindemellett A vörös postakocsi volt az 1913-ban, ami az országos hírnevet meghozta a prózaírónak.

A regény a 20. századi budapesti élet forgatagát mutatja be két színésznőre és kettejük szerelmi- valamint mindennapos életére fókuszálva: Horváth Klára és Fátyol Szilvia miként keverednek a szerelem szövevényes hálójába. Ez adja talán a cselekmény gerincét, de a Krúdyra jellemző módon ebből többször kitér, és bepillantást enged minden társadalmi réteg létminőségébe, hol az elit arisztokráciáéba, hol a kisember sorstragédiájába, és mindezen kalandos elbeszéléseket az egységes közeg igyekszik összetartani: a századelő budapesti élete. Többek között emiatt is válik időtlenné vagy időn kívülivé a mű, mert mintha Krúdy hermetikusan elzárta volna a szereplőit a valóságtól, mindannak ellenére, hogy a fővárosi társadalmi hálót igencsak realisztikusan ábrázolja, amelyet tovább erősít a létező, valóságos figurák megjelenése és említése. Mindezt pedig a szerelem és egyéb válfajain keresztül járja körül, ezért nem véletlenül választhatta Krúdy az Anyegin-intertextusokat a fejezetek elején, hanem a szöveg maga is párbeszédbe elegyedik a Puskin-művel.
Érdekes, hogy Krúdy éppen a modern nagyvárosi közeg személytelenségét vizsgálja az emberi kapcsolatokon keresztül, míg a vörös postakocsi mint szimbólum az ebből való elvágyódásnak lehet a tulajdonképpeni szimbóluma, ami fel-felsejlik a regényben. Ezáltal a pontos kordiagnózis és társadalmi tabló bemutatása miatt válik rendkívül realista regénnyé, ugyanakkor nem fektet kisebb hangsúlyt a szereplők vágyainak és érzelmeinek megszólaltatására sem: női és férfi individuális problémákra is rávilágít. Különösen tetszett a két női fokalizátor, melynek nyomán szembesülünk a századelő női létlehetőségeivel, annak számos nehézségével - ám mindez csipke és tüll mögé rejtve.
Borító:
Az Animus kiadó legújabb tematikus kiadásai a Könyvkincsek, melynek a keretei között új köntösben, a kortárs könyvkiadói trendekhez alkalmazkodva adja ki a klasszikus irodalom legfőbb darabjait. Ennek első kötete volt az
Édes Anna, majd következett
A vörös postakocsi. A kettőt megfigyelve már láthatjuk a tematikát, ami uralja ezt a sorozatot: gyönyörű, virágmintás borító, egyszínű élfestés, jelzőszalag. És nem hiszem, hogy egyedül vagyok, akit teljesen elcsábított ez a fajta díszkiadás, hiába van már esetleg belőlük a polcomon másik.
Összességében:
A vörös postakocsi úgy kalauzol el bennünket a 20. századi Budapest utcáira, hogy közben bemutatja a nagyvárosi emberközi kapcsolatokat: szerelmek, barátságok, ellenségek. Egyfelől a csillogást, másfelől az általános létminőséget - amely összetartja a szerteágazó elbeszélőket, és egységes mederbe tereli a novellisztikusan ábrázolt kalandokat, eseményeket.
Oldalszám: 208
Kiadó: Animus
Kedvenc karakter: -
Kedvenc idézeteim:
"Menj férjhez, és keress valamely jóravaló szeretőt."
*
"Nyári napokon, vasárnap délután sok minden lehetséges, amire az ember télen nem gondol."
Nyereményjáték
A nyereményjátékban gasztronómiai utazásra invitálunk titeket Krúdyval! Az állomásokon egy-egy hazai receptet találhattok, melyből ki kell találnotok, mit készítünk! Az étel nevét írjátok a Rafflecopter doboz megfelelő sorába!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Az állomás receptje:
- 1kg harcsafilé
- 1ek liszt
- 2dl tejföl
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2tk fűszerpaprika
- 2db paradicsom
- 1db paprika
- só, bors
A turné állomásai:
06.06. Kitablar
06.08. Szembetűnő
06.10. Könyv és más
a Rafflecopter giveaway
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése