
Tisza Kata munkásságával barátnőim, főként Virág és Pandalány ismertettek össze. Nélkülük (és a modern felszereltségű sulikönyvtár nélkül) biztosan nem találkoztam volna az Akik nem sírnak rendesen című kötettel. Köszönöm nektek!
A verseknek és pszichológiai írásoknak erejük van. Ez a kötet pont akkor talált rám, amikor a legnagyobb szükségem volt rá. Amikor nem sírtam rendesen. Amikor az élet keresztjeit makacsul egyedül akartam cipelni. Amikor segítség nélkül próbáltam megbirkózni a fájdalmakkal és nehézségekkel. Amikor úgy éreztem, minden maga alá teper, ahonnan nincs kiút. Tisza Kata művei a felszínen tartottak, amikor a legnagyobb volt az ár.
Az egyes darabkák nem kapcsolódnak szorosan egymáshoz, mégis vissza-visszatérő motívumként váratlanul mindig Szakáll rendelőjében találjuk magunkat, ahol az amúgy névtelen emberek mindennapi problémáival szembesülünk. Ez az ismétlődő szituáció tartja egyben az eltérő hosszúságú és témájú alkotásokat. Emiatt a fentebb említett névtelenség miatt sokszor olyan általános hatást keltenek a művei, ennek ellenére mégis mind szívhez szóló, megragadó és paradoxonszerűen személyes.
"A férfiak sokféleképp udvarolnak. Egyikük azt mondja: szép vagy, mint a Nap. Másik azt: okos vagy, mint a Nap. A harmadik pedig: Nap vagy."
Különleges volt.
Ennek a könyvnek nincs eleje vagy vége, kezdete vagy végkifejlete. Minden kis gondolatocska egy-egy láncszem a Kata által fűzött ékszeren, amely maga a kötet. Nincs menete, mi után mi következik, sem száma, melyik után melyiket olvassuk. Ha egyszerűen felcsapjuk, azon az oldalon nyílik ki, amelyre a megsebzett lelkünknek éppen szüksége van. Minden szava gyógyír számunkra.
Az egész kötet rövidebb-hosszabb gondolatmenetek egymásutánja, amelyben nem szabad rendszert keresnünk. Ezt a végére abszolút megtanultam. Egyszerűen élvezni kell az adott alkotást. Carpe Diem, emberek!
Egy-egy rész annyira szívbemarkoló, mintha a lelkembe látna. Megérintett. Különböző stíluselegyeket vegyít sorra, megjelenik benne a groteszk ábrázolás, a melankolikusság, a nosztalgia, azonban nem csak szórakoztatni akar bennünket ezekkel, hanem minden mondata tanít is. Sokszor életbölcsességet közvetít, szembesít saját magunkkal, önkénytelenül is megtaláljuk a képmásunkat egy-egy jelenetben. Ha nem is mindegyikben.
Egy-egy rész annyira szívbemarkoló, mintha a lelkembe látna. Megérintett. Különböző stíluselegyeket vegyít sorra, megjelenik benne a groteszk ábrázolás, a melankolikusság, a nosztalgia, azonban nem csak szórakoztatni akar bennünket ezekkel, hanem minden mondata tanít is. Sokszor életbölcsességet közvetít, szembesít saját magunkkal, önkénytelenül is megtaláljuk a képmásunkat egy-egy jelenetben. Ha nem is mindegyikben.
A végére érve azonban vegyes érzésekkel csuktam be a gyűjteményt. Hiszen nem egyszer simogatták a lelkem a szavai, azonban ez a szándékosnak érződő keszekuszaság számomra néhol a másik végletbe lépett át, és voltak pillanatok, amikor nem igazán találtam egy-egy vers vagy próza lényegi mondanivalóját. Az elején teljesen elvarázsolt a stílusa, a bája, mégis a végére tartalmi szempontból hasonlóvá váltak a sorok, miközben én kerestem az új dolgokat benne.
Ennek ellenére alig várom, hogy kézbe vegyem Tisza Kata másik kötetét, A legjobb hely a városban te vagyot.
"A fájdalmat egyben elviselni nem lehet, de részekre feldarabolni lehetséges."
Borító:
Imádom! Egyszerű, mégis megfejthetetlen. Napokig csodáltam és tanulmányoztam, hogyan kapcsolódhat a kötethez, és mit jelenthet. A pontos válaszra még nem jöttem rá, azonban ötleteim vannak ezzel kapcsolatban. Miért pont hosszabbító? Milyen metaforikus jelentéssel bírhat ez a tárgy? Ad fejtörőt rendesen, ráadásul nem hagy nyugodni, amíg rá nem lelünk a megoldásra.
Összességében:
Mindenkinek van olyan időszaka, amikor legszívesebben elsüllyedne a magány és az önsajnálat mocsarában. Ilyen pillanatokra írta Tisza Kata ezt a kötetet. Az ebben megjelenő apró gondolatok az ember lelkéhez szólnak, ösztönzik őt, kihúzzák a legnagyobb letargiából, egyszerűen az Akik nem sírnak rendesen társ a nehéz időkben, és elég leemelni a polcról ahhoz, hogy segítséget nyújtson.
Oldalszám: 226
Kiadó: Scolar
Kedvenc karakter: -
Kedvenc idézetek:
"– Mit érzel irántam? – kérdezte az idegen férfi a nőtől.
– Azt érzem, élek – felelte az."
*
"Ahogy sötétedni kezd, jobban hallatszik minden nesz."
*
"Mert szaga van a nyugtalanságnak, íze a sivárságnak, a kínnak hangja van, a félelem színtelen, a létezés képtelen."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése