Átskovács Krisztina történész évek óta kutatja a Habsburgok történetét. Különösen érdekli Rudolf trónörökös és Vetsera Mária bárónő kapcsolata és haláluk körülményei. Egy nap rejtélyesen eltűnnek a temetőből a baronesz maradványai, majd meglepő körülmények között kerülnek elő, ezért Krisztina Bécsbe utazik, hogy egy osztrák nyomozóval a végére járjon a bizarr esetnek. Ha sejtette volna, milyen veszély leselkedik rá, biztos, hogy kétszer is meggondolja, nekivágjon-e ennek a félelmetes kalandnak.
Átok ül a Habsburg családon. Egy átok, mellyel Batthyány gróf özvegye sújtotta a császárt és minden leszármazottját. A nép még 1867-ben is erről beszél. Azt suttogják, tizenhárom erőszakos halálnak kell történnie a Habsburg családban ahhoz, hogy megtörjön a rontás. Ahogy telnek az évek, az átok beteljesedni látszik… Erzsébet királyné félelme nem alaptalan. Egy titkos szervezet, mely nem nézi jó szemmel a kiegyezést, azon munkálkodik, hogy segítsen a sorsnak… A szálak végül összeérnek. Krisztina kezében futnak össze, de vajon túléli a múlt és a jelen hátborzongató összefonódását? Létezik síron túli szerelem?
R. Kelényi Angelika titokzatos, kiszámíthatatlan regénye két idősíkon fut, napjainkban és az 1800-as években. Ahogy azt az írótól megszokhattuk, az izgalmas, fordulatos krimi cselekménye a fantázia szüleménye, ugyanakkor a kor szellemét és eseményeit valósághűen ábrázolja."
R. Kelényi Angelika leginkább kétféle zsánerben alkot. Egyrészt otthonosan mozog a múlt évszázadaiban, kiemelkedő történelmi alakok köré kerít rendkívüli történeteket, másrészről viszont ott van Caroline Wood, aki korunkban él, utazgat, nyomozgat és valahogy egyik kirándulásakor sem tudja elkerülni a bajt. Az Átkozottak attól lett zseniális alkotás, hogy az írónő mindkét oldalát megmutathatta benne: adott egy 21. századi nő, akinek a szenvedélye a történelem, emiatt pedig kutat egy múltbéli, tragikus sorsú szerelmespár rejtélye után.
A magyar történészt, Krisztinát régóta foglalkoztatja a Habsburg uralkodók élete, a Bécsi Udvar körüli intrikák és minden, amit az iskolapad nem tanít meg róluk. Egy napon egy fontos hírrel hívják Ausztriából: megtalálták Mary von Vetsera földi maradványait, melyet évekkel korábban loptak el a sírjából. Krisztina azonnal Bécsbe utazik, hogy saját szemével is meggyőződhessen a csodáról, majd felfedezi, hogy korábbi felvetése nem volt alaptalan: szerinte ugyanis a trónörökös Rudolf és kedvese, Mary nem öngyilkosok lettek, ahogyan azt az utókor gondolja, hanem gyilkosság áldozatául estek. A nyomozásban egy osztrák nyomozó, Leon Berger hadnagy és Krisztina egykori professzora, Andreas Freimann is részt vesznek. Andreas, hogy még inkább bevonja a lányt az ügybe, kölcsön adja neki Sisi királyné magyar szolgálólányának, Kövesdy Katinkának a naplóját, aki részletesen beszámol a 19. századi Bécsi Udvar zavaros és intrikákkal teli életéről. De ez a látszólag különálló leírás hogyan kapcsolódik a mayerlingi szerelmesekhez?
Eleinte szavakhoz sem jutottam, annyira letaglózott ez a regény. Nagyszerűen megkonstruált, igazi műalkotás lett, melynek minden sorát imádtam. Rögtön a legelején annyira beszippantott a történet, azonnal a végére szerettem volna járni a nyomozásnak, és kideríteni, valójában hogyan halt meg Rudolf és Mary. És nem utolsó sorban: Mégis kinek a keze van a sírgyalázásban?
Azt gondolom, hogy R. Kelényi Angelika igazán nagyot alkotott az Átkozottakkal, és mindenkinek, aki a kezébe veszi, annak felejthetetlen élményt fog nyújtani.
Borító:
Amikor ránézek erre a könyvre, már csak azért is ámulatba kerülök, ahogyan kívülről kinéz. Az Átkozottak kemény borítást kapott, a színvilága pedig árasztja magából a történet atmoszféráját. Két kép uralkodik a borítón - felül egy szőke lány látható, alul pedig a Schönbrunn, kettejüket pedig egy megszaggatott szélű papiros választja el. Megjeleníti a könyv támpillérjeit, közben pedig gyönyörködteti a szemet ez az összhang. Tetszik a letisztázott, egyszerű betűtípus, melyet egy kis motívum ugyanakkor mégis feldob. Kívülről és belülről is csodálatos műalkotás az Átkozottak.
Összességében:
R. Kelényi Angelika az Átkozottakkal túlszárnyalta önmagát. Minden megvolt ebben a regényben, ami egy fergeteges olvasmányélményhez elengedhetetlen: elbűvölő stílus, hátborzongató kalandok és lehengerlő alaptörténet. Már rögtön a legelején tudni akartam, ki áll a dolgok hátterében, hogyan kapcsolódik össze Krisztina és Mary von Vetsera sorsa, de ami a végén várt, attól elállt a lélegzetem is. Sokáig nem találtam a szavakat, annyira lenyűgözött az Átkozottak.
Mesterien megalkotott, páratlan történet a szerelemről, a sorsról és a múlt erejéről.
Azoknak ajánlom az Átkozottakat, akik kíváncsiak egy ámulatba ejtő regényre, kalandozásokra a 19. századi Habsburg udvarban, és arra, hogyan kapcsolódik össze a múlt és a jelen.
Oldalszám: 320
Kiadó: Álomgyár
Kedvenc karakter: Átskovács Krisztina
Kedvenc idézeteim:
"Nem változik semmi: egy tizenkilencedik századi lány érzelmei épp olyanok lehettek, mint a mai kor lányaié , és épp annyira ki lehetett használni egy szerelmes lélek naivságát, mint ma – lehet bár az a nő vagy férfi a világ legokosabb, legműveltebb embere…"
*
"(...) a házasság nem a szerelemről szól, meg nem arról, hogy tetszik-e nekem a vőlegényem, hanem arról, hogy szövetségre lépjen a két család."
Szuper értékelés lett! Én is nagyon szerettem <3
VálaszTörlésDrágaság, nagyon szépen köszönöm! <3
Törlés