"Egy háború tépázta város. Egy veszélyes titok. Egy sokkoló árulás.
Daisy Wood történelmi fikciója két idősíkon játszódik Párizsban: a második világháború idején és napjainkban, s központjában egy valamikor könyvesboltként is üzemelt üzlethelyiség van, amely rengeteg ember életében játszott fontos szerepet. Tartsatok bloggereinkkel, hogy megismerkedjetek a kis könyvesbolt háborús múltjával és jelenével, s végül megnyerhetitek a a 21. Század Kiadó által felajánlott kötetet is.
🕮🕮🕮
A Párizs elfeledett könyvesboltja számomra nagyon különleges olvasmányélmény volt. Sokszor vettem már a kezembe olyan könyvet, melynek a középpontjában a második világháború tragikuma állt, de azt hiszem, még egyik sem érintett meg így, mint ez a regény.
Daisy Wood regénye két síkon játszódik. Az egyik bemutatja a világégés kirobbanását a kisember szemszögéből, akinek a boldogságát hirtelen megszakította a bomba robbanásának és a fegyverek ropogásának a zaja. Jacques Duval élete delején jár, amikor a németek elfoglalják Párizst és az antiszemitizmus gyakorlati alakot ölt a városban. Feleségével éppen a mézesheteket töltenék, de az örömüket beárnyékolja a változás és a félelem fellege. A férfi legbecsesebb tulajdona a La Page Cachée nevű könyvesboltja, ahol csodálatosabbnál csodálatosabb példányok lapulnak: újdonságok és régiségek egyaránt. Ám a náci eszmék terjedésével Jacques kap egy olyan listát, melyen a tiltott könyvcímek szerepelnek. Ezeket mind tűzre kéne dobnia, de könyvszerető emberként ehhez nincs szíve, így gondosan elcsomagolja őket egy ládába, majd a könyvesbolt egy rejtett részébe helyezi őket. A férfi nem szeretné magát nehéz helyzetbe hozni, vagy kivívni a német katonák ellenszenvét, de amikor a feleségét meghurcolják, majd Mathilde szökni kényszerül a városból, nincs más lehetősége: a maga szerény módján, de fel kell lázadnia a hatalommal szemben. A könyvesbolt titkos ajtaja mögött menekültek számára ad otthont, és segíti őket, hogy külföldre utazhassanak. Vajon meddig mehet el egy jó szándékú ember egy végletekig romlott világban?
A történet másik szála napjainkban játszódik. Juliette és férje, Kevin Párizsba utaznak egyfajta második nászútra. A nő mindig is vágyott arra, hogy felkutassa a francia gyökereit, és élőben is felkeresse azt a kis teret, melyről egy festmény mindig is lógott a nagymamája házában. A kép egy könyvesboltot ábrázolt a város szívében. Ám álmaik nyaralása nem úgy alakult, amire Juliette számított. Rá kell ébrednie, hogy a férje megcsalja, és a köztük kialakult érzelmi szakadékra talán már nincs gyógyír. Így hát úgy dönt, kis időre még Párizsban marad, hogy meglelje a válaszokat a rengeteg kérdésre, ami a családjával kapcsolatban foglalkoztatja. Milyen életet élt fiatalon a nagymamája? És milyen szerepet játszott benne a festményen szereplő könyvesbolt? Juliette nyomról nyomra bukkan rá származásának elásott titkaira, mellyel a megszokott hétköznapjai fenekestül felfordulnak.
"A könyvesboltok és könyvtárak voltak Juliette lelki otthona: csend honolt bennük, és béke, miközben tele voltak tudással […]"
Borító:
A borítón egy ablak látképe látható, mely egyenesen az Eiffel-toronyra néz. A párkányát egy könyvkupac díszíti, mellette egy olvasószemüveg látható. Az eget hadirepülőgépek szelik át, mely azonnal következtetni enged bennünket a történet központi témájára. Lenyűgöző alkotás, mely megteremti a regény atmoszféráját, és mellette gyönyörködtet is.
Összességében:
A Párizs elfeledett könyvesboltja elkalauzolja az olvasóit a város két korszakába is. Elsőként megismerkedhetünk a második világháborús Franciaországgal, ahol Jacques Duval a saját élete árán próbálja őrizni az élet értékeit. Ilyen a könyvek, melyeket a rendszer tiltólistára helyezett valamint az emberek, akikre a segítsége nélkül a halál várna. Évtizedekkel később Juliette a férjével egy romantikus vakációra utaznak Párizsba, ám a házasságuk még nagyobb veszélybe kerül, mint korábban. A nő kénytelen új utakat bejárni, mígnem rátalál a valódi önmagára és a családi gyökereire, melyeket elveszettnek hitt.
Egy szívhez szóló történet, mely megmutatja, hogy a legsötétebb világban is van egy kis fény. Azoknak ajánlom, akik szeretik a történelmi regényeket, mely meg van fűszerezve egy kis romantikával.
Oldalszám: 382
Kiadó: 21. század
Kedvenc karakter: Jacques Duval
Kedvenc idézeteim:
"[…] mert Jacques jól ismeri a varázslatot, amire csakis egy könyv fedő- és hátlapja között bukkanhat rá az ember."
*
"– Neked köszönhetem, hogy az lettem, aki vagyok. A te szellemedből nyertem a bátorságot ahhoz, hogy reméljek, hogy álmodjak, és legyen erőm harcolni azért, ami helyes."
*
"A tavaszi Párizs szívfájdítóan szép volt: a virágba borult cseresznyefák rózsaszín tengere, a parkokat elöntő színes virágok és a kávézók teraszain hemzsegő érdekes emberek. A gondolat, hogy itt új életet kezdhet, egyszerre töltötte el jóleső izgalommal és riadalommal […]"
Nyereményjáték
Mostani játékunkban olyan regények nyomába eredünk, melyek történetének fontos helyszíne egy könyvesbolt. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet az adott könyv fülszövegéből. A feladatotok pedig az, hogy a könyv szerzőjét és címét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.
(Figyelem! A kiadó csak Magyarország területére postáz, a nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.)
Az állomás feladványa:
“Esténként, zárás után gondosan becsomagol néhány könyvet, mintha ajándékba adná, és házhoz szállítja azokat kivételes ügyfeleinek a város festői utcácskáiban tett körsétáján. Már-már barátság fűzi ezekhez a különös, álomvilágukba zárkózó emberekhez, mert ő a fő kapcsolatuk a külvilággal.”
A turné állomásai:
04.02. Olvasónapló
04.04. Csak olvass!
04.06. Szembetűnő
04.08. Kitablar
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése